Latvia

KEMOT UPS rezerves elektroenerģijas padeves avoti

Mūsdienīgās mājās ir daudz dažādu ierīču, kas izmanto elektroenerģiju. Dažas no tām pēkšņs elektrības padeves pārrāvums tikpat kā neietekmē, bet citām – var radīt dažādus darbības traucējumus, bojājumus. Šī problēma ir īpaši aktuāla gada aukstajā laikā, kad negaidīti, rodoties elektrības padeves traucējumiem, pārtrauktā mājas apsilde ietekmē ne tikai jūtīgās apsildes iekārtas, bet arī mūsu dzīves kvalitāti.

Preces zīmes KEMOT rezerves elektroenerģijas padeves iekārtas (UPS) piedāvā visiem pieejamu, nedārgu risinājumu šīm problēmām – esot traucētai elektroenerģijas piegādei no tīkla, KEMOT elektroenerģijas padeves avots ar iebūvētu akumulatora lādētāju nodrošinās rezerves elektrības piegādi un nepārtrauktu ierīču darbību. Papildus tam, ka šie elektroenerģijas padeves avoti nodrošina rezerves jaudu apkures sistēmai, tos var izmantot arī citu svarīgu mājsaimniecības ierīču darbināšanai.

KEMOT sinusoidālās strāvas DC/AC pārveidotājus var izmantot kā rezerves barošanas avotu tādām iekārtām kā:

  • stacionārie datori,
  • viedās mājas vadības sistēmas,
  • garāžas/pagalma vārti,
  • drošības un novērošanas sistēmas,
  • centrālā apkures sistēma,
  • katli, 
  • televizori, 
  • ledusskapji, 
  • indukcijas plītis,
  • elektriskie ventilatori, 
  • biroja iekārtas u. c.

Strāvas padeves pārtraukuma gadījumā iesakām neizmantot lielu skaitu enerģiju patērējošu ierīču, tādas kā veļas mašīnas, elektriskās plītis, gludekļi – tās ievērojami saīsina strāvas padeves laiku no akumulatoriem.

  1. attēlā var redzēt, cik ilgi aptuveni (stundas: minūtes) bez elektroenerģijas padeves no tīkla darbosies pievienotā slodze (atkarībā no akumulatora ietilpības un slodzes lieluma)*.

 

Slodze, W

Baterijas ietilpība, Ah

50

100

200

300

500

1000

2000

26 Ah

5:30

02:30

01:00

00:30

00:17

00:05

 

40 Ah

08:30

03:30

01:15

00:50

00:30

00:10

 

65 Ah

14:30

06:20

02:40

01:40

00:50

00:19

00:06

100 Ah

17:45

10:00

06:20

02:45

01:25

00:38

00:13

200 Ah

34:00

20:00

10:00

06:00

03:10

01:15

00:26

* Aprēķini ir aptuveni un ir atkarīgi no akumulatora stāvokļa un vides temperatūras, aprēķināts pilnībā uzlādētam akumulatoram.

1. att. Aptuvens strāvas padeves laika salīdzinājums dažādām akumulatoruaietilpībām un slodzes lielumam.

KEMOT rezerves barošanas avotiem ir plašs ieejas spriegumu diapazons un augsta izejas sprieguma precizitāte. Tiem ir plašs ieejas sprieguma diapazons, augsta izejas sprieguma precizitāte un spēja regulēt spriegumu. Tiem tāpat ir arī vairākas svarīgas iebūvētas aizsardzības pret pārslodzi, īssavienojumu, pārspriegumu, zemspriegumu un pārkaršanu.

KEMOT sortimentā ir vairāku veidu avārijas (rezerves) barošanas avoti (UPS):

  • Portatīvie rezerves barošanas avoti – var tikt izmantoti tur, kur nav ierīkots elektrotīkls: dārza mājā, izbraukumā mežā, nelielu būvniecības ierīču barošanai, elektroinstrumentu uzlādei utt. Strāva tiek padota, līdz akumulators ir pilnībā izlādējies. Portatīvos rezerves barošanas avotus var izmantot arī stacionāri.
  • Stacionārie rezerves barošanas avoti –stiprināmi pie sienas vai stāvoši, ar skrūvēm akumulatoram pievienojami kabeļi, tīkla strāvas vads pievienots uzticamai Shuko tipa kontaktligzdai ar zemējumu.
  • Stacionāri rezerves barošanas avoti ar saules paneļa pieslēgumu – papildu iespēja nozīmē vēl lielāku elektroapgādes garantiju. Šis risinājums ir īpaši svarīgs, ja elektroenerģijas padeve tiek pārtraukta uz ilgāku laiku. Uzstādot vairāk saules paneļus, kļūst iespējams ne tikai rezervēt enerģiju svarīgām ierīcēm, bet arī ietaupīt elektroenerģiju. 

Portatīvais UPS 

Stacionārais UPS

UPS ar saules paneļa pieslēgumu

Izvēloties saules enerģiju kā prioritāti, ir svarīgi izvēlēties atbilstošus ierīces iestatījumus (PV). Saules paneļu maksimālo jaudu ierobežo PV ieejas parametri. Ir svarīgi nepārsniegt konkrētai iekārtai noteiktās maksimālās vērtības (maksimālo spriegumu un maksimālo strāvu). Izvēloties saules moduļus, jāņem vērā parametri „atvērtās ķēdes spriegums” un „īsslēguma strāva”. Savienojot saules baterijas virknē, saskaitām to darba spriegumus; savienojot paralēli, saskaitām to darba strāvas. 

Lai izveidotu saules bateriju sistēmu, ieteicams izmantot vienāda veida un jaudas akumulatorus. Savienojot ķēdes paralēli, tajās jābūt vienādam saules bateriju skaitam. 

Uzstādot stacionāros saules paneļus Latvijā, tos vislabāk orientēt dienvidu virzienā ar 36° slīpuma leņķi. Zemāk 2. attēlā attēlota vidējā elektroenerģijas ražošana dienā Rīgā no 1050 W saules elektrostacijas laikā no janvāra līdz decembrim. Tās ir aptuvenas vērtības, ko lielā mērā ietekmē laika apstākļi. Citās Latvijas daļās elektroenerģijas ražošana nedaudz atšķiras.

2. att. Vidējā elektroenerģijas ražošana dienā Rīgā no 1050 W saules elektrostacijas laikā no janvāra līdz decembrim.

 

Izvēloties akumulatoru ietilpību, jāņem vērā paredzamā slodze un laiks, cik ilgi ir vēlama rezerves jauda. Detalizēta informācija ir sniegta augstāk esošajā 1. attēlā.

Galvenie parametri piemērotākā akumulatora izvēlei:

a) kādu enerģijas rezervi vēlaties iegūt?

b) kāda ir maksimālā uzlādes strāva vai cik ātri rezerves barošanas avots atkal būs gatavs nākamajam strāvas padeves pārtraukumam?

c) kā akumulatori tiks izmantoti: cikliskā vai gaidīšanas režīmā?

 

Kā izvēlēties svina-skābes akumulatorus, pamatojoties uz enerģijas rezervi

Provizorisko enerģijas daudzumu aprēķina šādi:

100 Ah * 12 V = 1200 Wh 

Aptuveni tik daudz enerģijas tiek uzkrāts 12 V, 100 Ah akumulatorā, taču tas nav tik vienkārši. Nav vērts izmantot automašīnas startera akumulatorus, jo tie vairāk atgādina īstermiņa serveru UPS akumulatorus. Šādu akumulatoru plāksnes ir plānas, un, izlādējot tās ar nelielu strāvu ilgāku laiku, tās izlādējas ļoti dziļi, akumulatoru ietilpība strauji samazinās. Tāpat nav vērts izmantot vecus akumulatorus, jo to ietilpība neatbilst nominālajam lielumam, tiem parasti ir augsta pašizlāde, un rezerves barošanas avots/UPS lādētājs tikai palielinās elektroenerģijas izmaksas. No otras puses, avārijas gadījumā vecs akumulators nespēs darbināt mums svarīgo aprīkojumu tik ilgi, cik mēs ceram.

Kā piemēru izmantosim CSB akumulatora GP121000 specifikāciju.

3. att. GP121000 specifikācija.

 

Pieņemam, ka akumulatora izslēgšanas spriegums ir 10,5 V.

Strādājot pusstundu 25 °C temperatūrā, varam iegūt 633,5 Wh, izlādējot akumulatoru 5 stundās – 1040 Wh, bet 20 stundās – 1190 Wh. Izslēgšanas spriegums vienai šūnai ir 1,75 V (visam akumulatoram jāreizina ar 6). Jo ātrāk izlādējam akumulatorus, jo mazāk enerģijas varam no tiem iegūt. Akumulatori, kas izdala daudz enerģijas īsā laikā (5–15 minūtēs), ir īpašas konstrukcijas.

Izvēloties salīdzinoši mazas ietilpības akumulatoru (salīdzinājumā ar paredzamo slodzi), akumulators tiks pilnībā izlādēts katra izlādes cikla laikā. Tādā darbības režīmā ciklu skaits strauji samazināsies. Cikliskajam darbības režīmam jāizvēlas akumulatori, kas paredzēti dziļai izlādei. Tādu akumulatoru jaudai jābūt vismaz divas reizes lielākai par enerģijas daudzumu, kas tiks patērēts viena darba cikla laikā. 

 

Akumulatoru uzlāde

Svarīgs parametrs ir arī akumulatoru uzlādes strāva. Uzlādes laikā ieteicams nepārsniegt 0,1 C. Piemēram: iesakām 100 Ah akumulatoru uzlādēt ar strāvu, kas nepārsniedz 10 A. Protams, maksimālā uzlādes strāva būs tikai uzlādes sākumā un tad, ja akumulators ir pilnībā izlādējies. Maksimāli pieļaujamā uzlādes strāva:

  • AGM tehnoloģijas akumulatoriem ne vairāk kā 0,3 C,
  • Akumulatoriem ar želejveida elektrolītu ne vairāk kā – 0,2 C. 

Ilgstoša augstas uzlādes strāvas iedarbība izraisa elektrolītu zudumu un plākšņu eroziju. Detalizētas maksimālās uzlādes strāvas vērtības norādītas akumulatora ražotāja specifikācijā. 

Izvēloties akumulatora ietilpību, jāņem vērā pārveidotāja efektivitāte, kas sasniedz 0,8-0,85. Tātad, lai no 12 V DC pārveidotāja iegūtu 1 kWh enerģijas, kas tiktu piegādāta 20 stundu laikā, nepieciešams >1,2 kWh enerģijas. Aptuveni tik daudz ir GP121000 akumulatorā. 

Jāņem vērā arī tas, ka, pilnībā izlādējot svina-skābes akumulatoru, strauji samazinās darba ciklu skaits, zemāk redzams 4. attēls, kas parāda darba ciklu skaitu atkarībā no izlādes dziļuma un akumulatora tipa.

Ja rezerves UPS tiek darbināts vairākas reizes gadā, darba ciklu skaits nav kritisks, svarīgāks ir akumulatora darbības laiks gaidīšanas režīmā. 

4. att. Darba ciklu skaita atkarība no izlādes dziļuma (DOD). 

 

Cikliskai darbībai ievērojami labāk piemērotas litija baterijas. 


Kabeļu izvēle akumulatoru pievienošanai

Akumulatoru pievienošanai jāizmanto pēc iespējas īsāki daudzdzīslu savienojuma kabeļi ar karstumizturīgu izolāciju. Pieļaujamajai kabeļa darba temperatūrai jābūt vismaz līdz +90°C, uz kabeļa jābūt piestiprinātām pareiza diametra spailēm. Neizmantojiet krokodila tipa kontaktus, tāds savienojums nenodrošinās labu kontaktu un vienmērīgu rezerves barošanas avota darbību. 5. attēlā parādīts, kā izvēlēties kabeļus akumulatoru pievienošanai atkarībā no strāvas un garuma.

5. att. Kabeļu izvēle akumulatoru pievienošanai. 

 

Cik daudz strāvas plūdīs no akumulatoriem, ja rezerves barošanas avots darbojas ar nominālo jaudu?

Veicot aprēķinus, uzskatām, ka rezerves barošanas avota kopējā efektivitāte ir 80 %. Noslogots ar aktīvo slodzi. 

 

DC/AC pārveidotāja akumulatoru spriegums

Izejas jauda

12 V

24 V

48 V

500 W

50 A

25 A

12,5 A

1000 W

100 A

50 A

25 A

1500 W

150 A

75 A

37,5 A

2000 W

200 A

100 A

50 A

3000 W

300 A

150 A

75 A

4000W

400 A

200 A

100 A

5000 W

500 A

250 A

125 A

6. att. Rezerves barošanas avota strāvas aprēķins.

 

Ja ir jautājumi par rezerves barošanas avota izvēli, LEMONA electronics speciālisti labprāt uz tiem atbildēs un palīdzēs izvēlēties piemērotāko, kā arī konsultēs par tā apkopi un labāko rezultātu sasniegšanu. 


Pārvietojami rezerves barošanas avoti


Stacionāri rezerves barošanas avoti


Stacionāri rezerves barošanas avoti ar saules baterijas pieslēgumu


Mēs sameklēsim risinājumu katram klientam!

Mēs piedāvājam plašu preču sortimentu mūsu internetveikalā. Nevarat sameklēt īsto risinājumu vai ir citi jautājumi? Sazinieties ar mums!


Kontakti fiziskām personām

+371 6760 5495 vai [email protected]

Kontakti juridiskām personām

[email protected]