📦 Uzmanību! Iespējama pasūtījumu kavēšanās. Vairāk informācijas
📦 Uzmanību! Iespējama pasūtījumu kavēšanās. Vairāk informācijas
Latvia

Vēja elektrostaciju uzstādīšana

Vēja turbīnas var uzstādīt tur, kur ir pietiekami liels vēja ātrums un maza turbulence. Izvēloties vietu vēja ģeneratoru izbūvei, jāņem vērā: zemes virsmas reljefs, vēja šķēršļi, vietas nelīdzenums, jānovērtē, ka vidējais vēja ātrums gadā 10 m augstumā būtu ≥ 3,5 m/s. Tāpat vēja turbīnas drīkst uzstādīt tikai tajās teritorijās, kur šī darbība nav aizliegta.

Vienu vēja turbīnu var uzstādīt uz zemes gabala kā vienkāršu būvi. Tā jāuzstāda attālumā, kas nav mazāks par tās augstumu (ieskaitot spārnu garumu) līdz zemes gabala robežai. Šo attālumu var samazināt, ja tiek saņemta blakus esošā zemesgabala īpašnieka (lietotāja) rakstiska piekrišana. Vēja turbīnas ar būvkonstrukcijām līdz 2,2 m augstumu nav uzskatāmas par sarežģītām būvēm un uz tām neattiecas Būvniecības likuma prasības būvēm. Ietekmes uz vidi novērtējums tiek veikts vēja turbīnām, kuras ir garākas par 10 m (mēra augstumu, ieskaitot spārnu garumu) vai kurām ir 2 un vairāk ģeneratori.

Vēja ģeneratora uzstādīšana

Vēja ģeneratora torņa augstums un uzstādīšanas vieta ir galvenie faktori, kas nosaka sistēmas kopējo veiktspēju. Vēja vienmērīgo plūsmu virs zemes virsmas bieži pārtrauc daudzi šķēršļi, kas izraisa vēja bīdi un turbulenci. Vēja bīde raksturo gaisa plūsmas traucējumus starp ātri kustīgo augšējo gaisa plūsmu un lēni kustīgo gaisa plūsmu tuvu zemes virsmai. Līdz ar to vidējais vēja ātrums samazinās, tuvojoties zemes virsmai. Turbulenci izraisa vējš, kas pūš cauri šķēršļiem, piemēram, kokiem un ēkām.

Gan vēja bīde, gan turbulence samazinās līdz ar augstumu, un to ietekmi var samazināt, uzstādot vēja ģeneratoru pietiekami lielā augstumā. Ieteicamās augstuma un attāluma attiecības ir parādītas 1. attēlā. Vēja ātrums samazinās un turbulence palielinās tur, kur ir šķēršļi. Lejupvēja šķēršļi var ietekmēt vēja ģeneratora netraucētu darbību tikpat lielā mērā kā pretvēja šķēršļi, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai vēja ģenerators tiktu uzstādīts vietā, kas ir pēc iespējas tālāk no traucētās vēja plūsmas.

Vēja elektrostaciju, kas mazākas par 30 kW, uzstādīšana

Šādas vienkāršotas prasības attiecas uz vēja turbīnām, kuru uzstādītā jauda ir mazāka par 30 kW:

  1. vēja turbīnas zemes gabalā jāuzstāda tā, lai īsākais attālums līdz zemes gabala robežai būtu lielāks par iekārtas garumu, platumu vai augstumu, izvēloties lielāko no šiem trim izmēriem. Šīs ierīces tiek uzstādītas saskaņā ar attiecīgo ierīču ražotāja uzstādīšanas un ekspluatācijas noteikumiem. Uz tām neattiecas zemes izmantošanas atbilstības prasības, ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras, nav vajadzīgas būvatļaujas un ietekmes uz sabiedrības veselību novērtējums. Vēja turbīnas radītā trokšņa līmenim blakus esošajos dzīvojamo māju gabalos jāatbilst veselības ministrijas noteiktajām trokšņu robežvērtībām;
  2. šīs iekārtas tiesību aktos noteiktajā kārtībā var pārvietot uz citu vietu. Šajā gadījumā ir jāsagatavo dokumenti par iekārtu efektivitātes un ekoloģijas parametru izmaiņu monitoringu to iepriekšējā atrašanās vietā;
  3. uz ēkām uzstādītās vai tajās integrētās vēja elektrostacijas līdz 30 kW, nepārsniedzot tiesību aktos noteikto trokšņa līmeni, uzstāda bez būvatļaujas dokumenta.

Vēja elektrostaciju uzstādīšana nav iespējama:

  1. kultūras, dabas un kompleksajos liegumos, valsts parkos un biosfēras rezervātos;
  2. pilsētvidē vai apbūvētās dzīvojamajās teritorijās, dārznieku biedrību, pakalpojumu, sociālās infrastruktūras, specializēto kompleksu teritorijās un koplietošanas telpu neapbūvētās teritorijās, apstādījumu, laukumu, ūdenstilpņu (1. joslas), derīgo izrakteņu teritorijās;
  3. mežu, ūdeņu, specializēto saimniecību un lauksaimniecības platībās rekreācijas vajadzībām.

Mēs sameklēsim risinājumu katram klientam!

Mēs piedāvājam plašu preču sortimentu mūsu internetveikalā. Nevarat sameklēt īsto risinājumu vai ir citi jautājumi? Sazinieties ar mums!


Kontakti fiziskām personām

+371 6760 5495 vai [email protected]

Kontakti juridiskām personām

[email protected]