Product Code: F1842HD600-CRY
no gallery
no gallery
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
Product description
Module: diode-thyristor; 600V; 40A; F18; Ufmax: 1.4V; Ifsm: 1kA SENSATA / CRYDOM
Product code
F1842HD600-CRY
Supplier product description
Module: diode-thyristor; 600V; 40A; F18; Ufmax: 1.4V; Ifsm: 1kA
Useful information
Supplier parameters
Product code
F1842HD600-CRY
Brand
SENSATA
Supplier's product code
F1842HD600-CRY
Product ID
U-2321700
Case
F18
Electrical mounting
screw
Gate current
150mA
Load current
40A
Manufacturer
SENSATA / CRYDOM
Max. forward impulse current
1kA
Max. forward voltage
1.4V
Max. off-state voltage
0.6kV