Product Code: PT65501L254H
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-24
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
6.35
2026-05-19 Estimated delivery
Delivery terms
2026-05-19 Estimated delivery
Available50 pcs
Supplier Warehouse
Product description
Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 80mΩ; PT65 PTR HARTMANN
Product code
PT65501L254H
Supplier product description
Encoding switch; DEC/BCD; Pos: 10; THT; Rcont max: 80mΩ; PT65
Useful information
Supplier parameters
Product code
PT65501L254H
PTR
Supplier's product code
PT65501L254H
Product ID
U-2188774
Body dimensions
10x10x6.8mm
DC contacts rating @R
1µA / 20mV DC
Kind of encoding switch
DEC/BCD
Leads
for PCB
Manufacturer
PTR HARTMANN
Manufacturer series
PT65
Max. contact resistance
:80mΩ
Min. insulation resistance
0.1GΩ
Mounting
THT
Number of positions
10
Operating temperature
-20...70°C
Stable positions number
10
Switches features
with knob
Terminal pitch
2.54mm