Product Code: V12S-12W-A
Brand
More similar products
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-4
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
2.85
2026-05-20 Estimated delivery
Delivery terms
2026-05-20 Estimated delivery
Available13 pcs
Supplier Warehouse
Product description
Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 2A/36VDC; IP65; OFF-(ON) ONPOW
Product code
V12S-12W-A
Supplier product description
Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 2A/36VDC; IP65; OFF-(ON)
Useful information
Supplier parameters
Product code
V12S-12W-A
Actuator colour
white
Body colour
black
Body material
aluminium
Button material
PBT
Button shape
convex
Contacts configuration
SPST-NO
DC contacts rating @R
2A / 36V DC
Electrical life
200000 cycles
Height above panel
7.2mm
IP rating
IP65
Leads
for soldering
Manufacturer
ONPOW
Max. contact resistance
:50mΩ
Mechanical durability
1000000 cycles
Min. insulation resistance
1GΩ
Mounting hole diameter
Ø12mm
Number of positions
2
Operating Force
5N
Operating temperature
-20...55°C