Product Code: V19-10FD-12G-S
Brand
More similar products
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
Product description
Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 0.5A/220VAC; 2A/36VDC ONPOW
Product code
V19-10FD-12G-S
Supplier product description
Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPST-NO; 0.5A/220VAC; 2A/36VDC
Useful information
Supplier parameters
Product code
V19-10FD-12G-S
Supplier's product code
V19-10FD-12G-S
Product ID
U-373403
AC contacts rating @R
0.5A / 220V AC
Backlight colour
green
Body colour
silver
Body material
stainless steel
Button shape
flat
Contact material
silver alloy
Contacts configuration
SPST-NO
DC contacts rating @R
2A / 36V DC
Electrical life
50000 cycles
Illumination
LED
Illumination voltage
12V
IP rating
IP65
Leads
screw terminals
Manufacturer
ONPOW
Max. contact resistance
:50mΩ
Mechanical durability
1000000 cycles
Mounting hole diameter
Ø19mm
Number of positions
2
Operating Force
4N
Operating temperature
-20...55°C
Related items
M12-19F
Ring shape
rounded
Stable positions number
1
Switching method
OFF-(ON)
Test voltage
1.5kV