Product Code: B40FS-DIO
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
Product description
Bridge rectifier: single-phase; 80V; If: 1A; Ifsm: 40A; SO-DIL; SMT DIOTEC SEMICONDUCTOR
Product code
B40FS-DIO
Supplier product description
Bridge rectifier: single-phase; 80V; If: 1A; Ifsm: 40A; SO-DIL; SMT
Useful information
Supplier parameters
Product code
B40FS-DIO
Case
SO-DIL
Electrical mounting
SMT
Features of semiconductor devices
fast switching
Kind of package
tape
Load current
1A
Manufacturer
DIOTEC SEMICONDUCTOR
Max. forward impulse current
40A
Max. off-state voltage
80V