Product Code: EEUFC1V680
Sorry, we no longer have this product.
We recommend choosing from:
Other products in this category
Product description
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 68uF; 35VDC; Ø6.3x11.2mm PANASONIC
Product code
EEUFC1V680
Supplier product description
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 68uF; 35VDC; Ø6.3x11.2mm
Useful information
Supplier parameters
Brand
PANASONIC
Supplier's product code
EEUFC1V680
Product ID
U-2356306
Body dimensions
Ø6.3x11.2mm
Capacitance
68µF
Conform to the norm
AEC-Q200
Diameter
6.3mm
Height
11.2mm
Impedance
0.35Ω
Kind of capacitor
low ESR
Manufacturer
PANASONIC
Manufacturer series
FC
Mounting
THT
Operating temperature
-55...105°C
Operating voltage
35V DC
Service life
1000h
Type of capacitor
electrolytic
Tolerance
±20%